رساله‌حقوق امام سجاد (علیه السلام)

 

چند ویژگی برایم از تمام ویژگی‌های دیگر مهم‌تر بودند که آنها عبارتند از:

۱. متنی باشد که از ائمه معصومین(علیهم السلام) نقل شده باشد.

۲. متنی باشد که در آن بتوان موضوعات و عناوین عقیدتی، فقهی و اخلاقی را پیدا نمود.

۳. متنی باشد که قابل استفاده برای تمامی گروه‌های سِنّی باشد.

این دو دغدغه دست در دست هم ذهن اینجانب را بسیار مشغول کرده بود، تا اینکه با رساله‌ای از امام سجاد(علیه السلام) که در بردارنده یک سری از حقوقی که بر دوش انسان است، آَشنا شدم.

با نگاهی به ترجمه‌های فارسی‌ای که در کتابخانه‌ها موجود بود به نکته‌ای پی بردم و آن عدم وجود ترجمه‌ای روان از این کتاب بسیار گرانسنگ است.

از همین روی و به تشویق دوستان، همت به دسته بندی‌ای منظم و ترجمه‌ای روان از این کتاب اقدام نمودم که امید دارم این عمل مورد رضایت حضرت قرار بگیرد.

نوشته مورد نظر دارای چند ویژگی است:

۱. نوشته‌ای است که از زبان معصوم(علیه السلام) نقل شده، که او آگاه‌ترین انسان‌ها نسبت به وظایفشان در مقابل جهان پیرامون خود است.

۲. این نوشته حاوی مطالب فقهی، اخلاقی و عقیدتی است که در ۵۱ عنوان، حضرت هر کدام را به عنوان حق بیان می‌دارند.

۳. رساله به گونه‌ای است که می‌تواند مورد استفاده تمامی گروه‌های سنی قرار بگیرد و مخاطبین بتوانند بدون نیاز به شرح و توضیح، با این نوشته ارتباط مستقیم برقرار کنند.

در پایان بر خود لازم می دانم از زحمات همسر عزیزم که اولین مشوق بنده در این امر بودند و ویراستاری این ترجمه را برعهده گرفتند، کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم.

کتاب رساله حقوق امام سجاد(علیه السلام)
کتاب رساله حقوق امام سجاد(علیه السلام)

همچنین ببینید

martin luther

معرفی کتاب «مارتین لوتر»

مارتین لوتر نامی است مشهور در میان مصلحان دینی که توانست، اصلاحاتی را در عمل، آموزه‌های کلیسا و ساختار آن ایجاد کند که درنهایت موجب انشعاب خاصی در درون ساختار مسیحیت، پدید آمدن پروتستانتیزم و پیدایی کلیسای لوتری شود. ازاین‌روی تحلیل تاریخی حرکت اصلاح‌گرایانه مارتین لوتر به همراه تحلیل روان‌شناختی شخصیت او از دیرباز موردتوجه روان شناسان قرارگرفته است که به‌عنوان نمونه می‌توان به اریک اریکسون در کتاب «لوتر جوان» اشاره کرد. نوشتار حاضر با عنوان «مارتین لوتر»، پژوهشی است که پس از بیان مفاهیم کلیدی همچون معرفت دینی، شخصیت و ... به عوامل وراثتی و غیر وراثتی مؤثر بر شخصیت اصلاح‌گرایانه و نیز نوع معرفت‌شناسی دینیِ مارتین لوتر پرداخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.